Today: 25 November 2024 RU UA EN
About Contacts

Розробка науковців "Львівської політехніки" здобула Державну премію

16 July 2013, 10:07

    Науковці Національного університету "Львівська політехніка" стали лауреатами Державної премії у галузі науки і техніки за 2012 рік. Високу нагороду вони отримали за прогресивну розробку, спрямовану на різке підвищення економічної ефективності енергоблоків теплових електростанцій, передає кореспондент Укрінформу. "В основі розробки - понад 15-річні напрацювання для докорінного поліпшення роботи теплових електростанцій. Адже проблема роботи енергетичних котлів, що спалюють органічне паливо, зокрема, вугілля, надзвичайно актуальна", - розповів кореспондентові Укрінформу один з керівників колективу завідувач кафедри теплотехніки та теплових електричних станцій, доктор технічних наук, професор Йосиф Мисак.
    За його словами, українські електростанції (в тому числі всі п'ять атомних) свого часу були спроектовані на роботу в базовому режимі, тобто без зміни навантаження впродовж певного періоду (наприклад, протягом доби). Однак в години "пік" і в побутовому секторі, і в промисловому воно різко зростає. Відтак перед фахівцями постала загальнодержавна стратегічна проблема - беззбитково перевести енергетичні блоки з пиловугільними і газо-мазутними котлами (ті, які працюють на органічному паливі) в маневрений режим, бо часті пуски і зупинки потребують великих затрат.
    Перші дослідження стосувались того, щоб збільшити режими навантаження енергоблоків 300 МВт до 330 - 340 МВт. Таким чином, не споруджуючи нові об'єкти, на вже чинних було отримано додаткові потужності.
    Крім цього, запропонували й інші режими роботи - на ковзних параметрах пари, триступеневе спалювання вугілля, підсушування палива, схеми автоматизації та оптимізації кульових барабанних млинів та інше. До спільного пошуку долучились й науковці кафедри автоматизації теплових та хімічних процесів під керівництвом доктора технічних наук, професора Євгена Пістуна, які давно працюють над вимірюванням енергетичних потоків. Вони першими розробили системи вимірювання кількості вугілля в млині, який обертається, автоматичного регулювання та оптимізації процесу його розмелювання.
    За результатами досліджень львівських політехніків опубліковано десятки монографій, збірників наукових праць, брошур, розроблено відповідні держстандарти та технічні умови. Вони широко впроваджені на електростанціях як України, так й інших держав.

Джерело: http://www.ukrinform.ua/ukr/news/rozrobka_naukovtsiv_lvivskoii_politehniki_zdobula_dergavnu_premiyu_1845124
 

Copyright (c) ES Ukrtechinform 2017