Today: 27 April 2024 RU UA EN
About Contacts

Безлопастной ветряк - бесшумное и эффективное будущее ветроэнергетики

25 November 2013, 11:04

Розробники з туніської Saphon Energy резонно говорять про те, що серед всіх альтернативних джерел електроенергії (що не мають в назві слова «гідро») найдешевшими і перспективними поки залишаються вітрогенератори. Але список їх недоліків не менш значний, ніж перелік достоїнств. Вони шумлять і вбивають мільйони птахів. У міру зростання кількості вітротурбін цей «жах» буде тільки збільшуватися. А ККД (і це головне) їх обмежений, причому на практиці він не перевищує 30-35%, навіть незважаючи на теоретичну межу Беца в 59%, до якого нинішнім вітрякам приблизно як людству до вичерпання запасів термоядерного палива.

 

Пристрій прототипу просто: тарілка з розтягнутою на каркасі тканиною і труба з маслом ззаду, що йде до встановленого на землі напірного гідроакумулятора.

І знаєте, в чому причина всіх бід? Тунісці вважають, що винні лопаті – технологія, якій щонайменше 400 років. Вони вважають, що варто замінити їх іншим видом рухомих частин, і все чарівним чином перетвориться. Кажуть, саме це їм і вдалося.

Головною ідеєю став вітрильний вітроприймач, який під дією потоку повітря необертально коливається назад-вперед, як полотнище на вітрі. Крім того, закріплене полотно може і обертатися, вправо або вліво. Амплітуда таких коливань у пристрої, який туніські інженери називають The Saphonian, невелике: полотнище з усіх боків кільця зафіксоване. Самі коливання, однак, залишаються значними – внаслідок великої площі поверхні. Саме коливання рухають поршні гідравлічної системи, що знаходиться за тарілкою вітроприймача . Простіше кажучи, вони давлять на рідину (масло) у закритій трубі і цим створюють тиск, який може використовуватися для вироблення енергії. А якщо ця енергія у даний момент не потрібна, запасають її на майбутнє, підвищуючи тиск у накопичувальній системі.

 

В основному енергія виходить за рахунок прямого і зворотного ходу поршнів.

Нарешті, найбільш інтригуюче. Як стверджують розробники, польові випробування прототипу показали ефективність, що на 100-130% переважає нинішні вітряки. До 60-70%! Іншими словами, ККД більше, ніж дозволяє межа Беца, яку лопатевим генераторам у принципі не перевершити. При цьому прототип на 45% дешевше звичайного вітряка тієї ж установленої потужності. Відсутність шуму майже повна, а ймовірність вбивства такою конструкцією птахів прямує до нуля. При занадто сильному вітрі робоча площина просто повертається до потоку боком, що гарантує її виживання навіть в ураган.

Нажаль, інші подробиці випробувань двох наявних прототипів (третій будується) поки не приводяться, хоча, звичайно, настільки екстраординарні заяви вимагають екстраординарних доказів. Наскільки можна зрозуміти, тунісці, що планують залучити до запуску вітряків іноземних інвесторів, просто не хочуть позбутися пріоритету. Втім, з огляду на те, що вони вже одержали патент на свій винахід, це їм наврядчи загрожує.

Copyright (c) ES Ukrtechinform 2017