Сьогодні: 23 січня 2025 RU UA EN
Про мережу Контакти

Білок, виділений зі шкіри кальмара, став основою покриття, що робить об'єкти невидимими в інфрачервоному світлі

18 вересня 2013, 00:58

Група дослідників з Каліфорнійського університету в Ірвіні , очолювана професором Алоном Городецьким , розробила метод виробництва синтетичного білка під назвою рефлектін ( reflectin ) , білка з надзвичайно складною структурою , який дозволяє кальмарам та деяким іншим організмам змінювати свій колір і відображати падаюче на їх поверхню світло. Цей білок , змішаний з іншими інгредієнтами , став основою активного оптичного фільтра , плівка з якого , нанесена на поверхню якого об'єкта, робить цей об'єкт невидимим в діапазоні інфрачервоного світла .

Використовуючи відповідні дії хімічного характеру , можна змусити оптичний фільтр покриття переключитися з прозорого і непрозоре стан , і навпаки. В об'єктиві інфрачервоної камери таке перемикання виглядає як повне зникнення або поява приховуваного об'єкта.

Оптичне обладнання, що працює в інфрачервоному діапазоні , інтенсивно використовується військовими та іншими організаціями для реалізації можливості нічного бачення , для нічної навігації , для спостереження і розвідки. Згідно з інформацією , наданою вченими , їх інфрачервоне стелс -покриття ефективно працює практично у всьому діапазоні інфрачервоного світла , починаючи від 700 до 1200 нанометрів , що повністю перекриває робочий діапазон інфрачервоного оптичного обладнання .

Слід додати, що раніше людям були невідомі світловідбиваючі матеріали біологічного походження , що працюють у зазначеній вище області електромагнітного спектру.

« Розроблене нами стелс -покриття досить просто у виробництві та застосуванні. Їм без особливих труднощів можна покрити будь-яку , навіть найскладнішу поверхню » - розповідає професор Городецький , - « У нашої технології є маса областей застосування у військовій області , в технологіях енергозбереження та у відносно новій галузі , званої біооптікой ».

Створення інфрачервоного стелс- покриття є тільки першим кроком до створення універсального матеріалу , що працює в більш широкому оптичному діапазоні , включаючи і

діапазон видимого світла , який буде самостійно змінювати свої оптичні властивості під впливом зовнішніх сигналів . Для реалізації цієї ідеї дослідники зараз працюють над розробкою альтернативних , нехімічних способів управління станом покриття на основі білка рефлектіна .

« Такі покриття , нанесені на тканину , дозволять створити динамічний камуфляж , який зможе самостійно пристосовуватися до навколишнього середовища , в точності так , як це роблять деякі види морських тварин, зокрема кальмари й восьминоги » - розповідає професор Городецький , - « Можливості такої технології практично безмежні , вона може дати людям в руки нові пристрої , речі та інші технології , які до останнього часу вважалися чимось з розряду наукової фантастики ».

Copyright (c) ДП "Укртехінформ" 2017


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0